Włóknina filtracyjna
Sklep techniczne24 od kilku lat dostarcza swoim klientom różnego rodzaju worki filtracyjne wykonane z włóknin filtracyjnych. Włókniny filtracyjne to obecnie jedne z najpopularniejszych materiałów stosowanych w filtracji przemysłowej. Dzięki unikalnej budowie włóknina filtracyjna ma bardzo dobre właściwości filtracyjne, a także jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Niemal wszystkie worki filtracyjne dostępne w sklepie techniczne24 są wykonywane z włóknin filtracyjnych. W naszej ofercie znajdą Państwo przede wszystkim włókninę filtracyjną poliestrową, ale na życzenie klienta wykonujemy również worki filtracyjne z włókniny polipropylenowej czy meta aramidu.
Włóknina filtracyjna poliestrowa
Do produkcji worków filtracyjnych używamy włókniny filtracyjnej poliestrowej. Włóknina filtracyjna występuję w szerokiej gamie gramatur: od 300 do 550 g/m2. Gramatury materiału – włókniny filtracyjnej – różnią się od siebie przepuszczalnością czystego powietrza, a co za tym idzie właściwościami filtracyjnymi.
Dla drobniejszych pyłów proponujemy naszym klientom worki filtracyjne wykonane z włókniny filtracyjnej o wysokiej gramaturze, natomiast w odpylaniu większych lub lżejszych frakcji najlepiej sprawdzą się worki z włókniny filtracyjnej o niższej gramaturze, która zapewnia wyższą przepuszczalność czystego powietrza.
Dodatki do włóknin filtracyjnych
Włóknina filtracyjna, poza konkretną gramaturą może zostać również wzbogacona o różnego rodzaju funkcyjne wykończenia nadające jej specjalne właściwości. W przemyśle drzewnym najczęściej stosuje się włókniny filtracyjne z domieszką włókien stalowo-węglowych, które ułatwiają przepływ ładunków elektrycznych i w konsekwencji niwelują ryzyko iskry, która może doprowadzić do zapłonu.
Worki dostępne w sklepie techniczne24 mogą zostać wykonane z włókniny filtracyjnej z impregnacją wodo-olejoodporną, która może okazać się przydatna w pracy z materiałem o wysokiej wilgotności. Należy pamiętać, że impregnacja nie chroni całkowicie włókniny filtracyjnej przed działaniem wody, a zwłaszcza warunków atmosferycznych. W tym miejscu należy wspomnieć, że włókniny filtracyjne nie powinny być prane, ponieważ obniża to ich właściwości filtracyjne.
Włóknina filtracyjna poliestrowa może zostać również dodatkowo pokryta membraną teflonową, co podnosi jej właściwości filtracyjne ograniczając przepływ powietrza przez worek. Dzięki zastosowaniu membrany PTFE włóknina filtracyjna jest w dłuższej perspektywie bardziej żywotna, kosztem zmniejszenia przepływu powietrza w pierwszym etapie pracy worka filtracyjnego.
Włóknina poliestrowa jest bardzo uniwersalna, ponieważ może pracować w temperaturze do 130°C.
Worki do filtracji cieczy
W sklepie techniczne24 mogą Państwo również zakupić worki do filtracji cieczy wykonane z włókniny filtracyjnej. Do produkcji tego typu worków używa się przede wszystkim włókniny filtracyjnej poliestrowej (o efektywności filtracji od 1 do 200 mikronów) oraz włókniny filtracyjnej polipropylenowej.
Włóknina filtracyjna stosowana do produkcji worków do filtracji suchej i mokrej, poza specjalnymi wykończeniami jak antystatyczność czy impregnacją, są dodatkowo utrwalane i kalandrowane, co w przypadku worków do filtracji suchej chroni włókninę filtracyjną przed wnikaniem zanieczyszczeń w strukturę materiału, a w przypadku worków do filtracji cieczy zabezpiecza filtrat od strony czystej, aby do klarownej cieczy nie przedostawały się włókna.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
W przypadku pytań dotyczących rodzajów włóknin filtracyjnych i ich zastosowania zachęcamy do kontaktu z zespołem sklepu techcniczne24, który chętnie odpowie na wszystkie nurtujące Państwa pytania.